Máme zdeformovaná chodidla
Běžná obuv je úzká, což je jednou z nevýhod. Ani certifikované dětské botičky bohužel nejsou zárukou zdravých nohou. Děti mají dnes běžně ploché nožky, spadlou klenbu, a to i přesto, že poctivě nosily ty úzké, pevné, tvrdé a neforemné certifikované boty. Dospělí lidé trpí bolestmi zad, kyčelních kloubů, zlomeninami a přitom máme dnes na každou příležitost jinou obuv. Obuv na tenis, fotbal, městkou, na hory, taneční a jiné. Přesto máme zdravotní potíže a deformovaná chodidla.
Výhody bosé chůze
- stimulace reflexních bodů
- lepší držení těla
- zmírnění bolesti kloubů, zad a nohou
- stimulace nervových zakončení
- protizánětlivé účinky (snižujeme stres a zánět v celém těle)
- podpora a posílení svalů
- nedeformují se chodidla
- podpora klenby
- chodidlo není uzavřené v botě, větrá, nejsou zde podmínky pro tvoření plísní
- posílení imunity
Jak začít chodit bos?
Začněte pomalu, jinak byste si mohli přivodit zdravotní potíže, chodidla nebyla zvyklá na tuto chůzi. Choďte naboso doma, na zahradě na nerovném terénu, cvičte s golfovým míčkem, sbírejte prsty u nohou drobné předměty a posilujte tak vaše nohy. Běh naboso je až poslední nejvyšší úrovní. Pokud již máte zdravotní potíže, nejdříve se poraďte s odborníkem zaměřeným na bosou chůzi.
Bosý chodníček
Chodníček pro bosou chůzi si můžete vyrobit doma na zahradě a každý den i s dětmi trénovat. Naplňte ho jemným pískem, šiškami, kulatými malými kamínky, větvičkami, hoblinami, kůrou a jiným materiálem. Můžete chodit bosí i po lese, ale jen tam, kde jste si jistí, že nešlápnete na sklo a podobné ostré předměty.
Jak to jde?
Pokud už bosky chodíte, napište nám, co vám bosá chůze přináší. Veselé historky z bosého hledání jsou také vítány. Pokud o možnosti zout si boty teprve přemýšlíte, tak neváhejte a zkuste to. A nezapomeňte nám napsat, jaké bylo první bosé vykročení.
PS: Chceš zdravě shodit na léto?
Pojď na to s námi jinak. Bez deficitu, dřiny a chemie.
Chci lepší postavu!
Komentáře
Tak tomuhle velmi fandím. I když dnes už naboso moc chodit nemohu, ale všem okolo to radím. Doma máme malou bosostezku, ale nic drastického. Nejostřejší jsou borové šišky, to ostatní je máček …..
V dětství jsem jinak, než na boso, nechodil. Dokonce i do místní obecné školy. Tehdy to bylo normální. Boty jsme začali nosit až když jsme postoupili do měšťanky v sousedním městečku. Byla to doba, ze které si nepamatuji že by někdo z naší dětské party měl chřipku, ani rýmu a kašel.
Chození na boso jsme naučili naše vnoučata. Nebylo to jednoduché. Když je jejich pražské maminky viděly, jak děti vesele běhají po zahradě i kamenité cestičce, tak šli málem do vrtule. Hned došlo k podrobnému prohlížení chodidel, zda nedošlo k nějaké újmě. Nakonec to požehnaly a udělaly dobře. Ostatně už není nutné chodit po zahradě a okolí, kam že to ta banda zase pohodila ponožky a boty.
Největší problém jsou spadané třešně a na nich si hodující vosy. Tak že pár žihadel také bylo. Naštěstí jsou, v tomto směru, odolné.
Chození na boso moc doporučuji.
Dcera 2,5 roku chodí bosa pořád. Až začne být chladněji,budeme obouvat. Je velice zvyklá,běhá i po kamenech. Lidi co potkáme se pořád diví a nabádají,ať si nepichne něco do nožky. Ale reálně měla jen tak 3 třísky! A letos už je taková otrlá,že jí nevadí ani chodit bosky ve výběhu u kačen a slepic:) to mě teda ano,to už si ty boty dám:)