Domů > Magazín > Zdraví

Cítíte nepřirozeně silný strach a obavy? Možná vás potkal záchvat úzkosti

Záchvat úzkosti je velmi silný negativní prožitek. Kde se berou pocity strachu, obav a úzkosti, které jsou jeho součástí? Jak můžeme obnovit emoční rovnováhu, aby se tyto záchvaty přestaly opakovat?

Projevy záchvatu úzkosti

V hlavě máte černé scénáře, cítíte tíhu a napětí po celém těle, jakoby vás někdo pevně svíral. Špatně se vám dýchá, je vám celkově zle. Cítíte ohrožení a silné obavy, i když v okolí se nic děsivého neděje. Špatné myšlenky se točí v kruhu, vymykají se vám kontrole a vy máte pocit, že to nemůžete vydržet. Záchvat úzkosti neboli panická ataka se může objevit náhle, bez zjevného podnětu.

Projevuje se:

Jak začít s Jíme Jinak?
Naskoč do kurzu zdarma. Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví!
Chci začít
  • intenzivním pocitem obav, strachu či ohrožení;
  • bušením srdce;
  • pocitem nedostatečnosti dechu až dušení;
  • staženým hrdlem, tlakem na hrudníku;
  • celkovým napětím až třesem;
  • nevolnost či závratí;
  • odtržením od reality (tělesně či duševně).

Člověk je při záchvatu úzkosti pomyslně zahnaný do kouta a může mít pocit, že se zblázní, že to nevydrží, bojí se o svůj život.

Co spouští záchvat úzkosti

Může k tomu dojít, pokud člověk dlouhodobě zavírá oči před řešením pocitů úzkosti, které ho poměrně často provází, nebo nenachází cestu ven (Léčba úzkosti: Jak se jí zbavit rychle a účinně?). Pak stačí kapka v podobě náhlého přílišného stresu či stresového období, špatný spánek, nebo nedostatečná výživa. Úzkost může být projevem vnitřní nerovnováhy, která je daná právě těmito faktory – tělo a duše si tím způsobem říkají o pozornost.

Pokud vás potká záchvat paniky, nebojujte s ní. Opakujte si, že odejde a vy se zase budete cítit dobře. Pokuste se najít polohu, ve které vám bude lépe a vnímejte kontakt se zemí. Pokuste se zklidnit dech, prodloužit ho – zkuste udělat nádech na 4 doby, na 4 doby zadržet dech, na 5 dob výdech, směřujte ho směrem do břicha. Ponořte se do těla a zkuste jednotlivé části uvolnit (např. střídavým zatnutím a uvolněním jednotlivých svalů). Vnímejte smysly, co se okolo vás děje a jednotlivé vjemy zkuste pojmenovat. Někomu pomůže změna činnosti nebo prostředí.

V případě silné panické ataky můžete volat na Linku první psychické pomoci – 116 123.

Strachy, úzkosti a jak obnovit rovnováhu

Emoce strachu, úzkosti a obav má podle východní medicíny souvislost s okruhem ledvin a srdce, sleziny a jater. Nadměrný strach způsobuje stagnaci energie QI, oslabuje ledviny se srdcem a stojí za rozvojem mnoha psychosomatických onemocnění. Proto je důležité pracovat na tom, aby byly naše emoce vyrovnané.

Pokud se ataky opakují, hledejte, co je spouští a pokuste se pracovat na obnovení rovnováhy. Pokud jsou ataky časté, může být užitečné vyhledat odbornou pomoc. 

  • Zaměřte se na svůj životní styl – Vneste do něj větší pravidelnost a strukturu. Zdravé stravování, dostatečný spánek, pravidelný pohyb a odpočinek jsou základy, na kterých můžete stavět a které vám pomohou získat potřebnou energii
  • Měňte své myšlenkové nastavení – Podporujte v sobě laskavost, mírumilovnost, učte se milovat život i s jeho nedokonalostmi. Odpouštějte sobě i druhým, přinese vám to velkou úlevu. Neberte si na svá bedra zodpovědnost za celý svět. Netrapte se tím, co nejde změnit. To, co se nevydařilo, neberte jako selhání, ale jako příležitost k růstu. Nikdy nevíte, co se ze zdánlivé chyby vyvine za životní příležitost. 
  • Hledejte své Ikigai – Přemýšlejte, co vám dává v životě smysl, proč každý den vstáváte z postele. Když objevíte, co vás baví a co zároveň obohacuje svět kolem vás, získáte větší pocit naplnění a vnitřní rovnováhy.
  • Pracujte na traumatech z minulosti – Strach může být důsledkem traumatu, které jsme si prožili či prožívali v minulosti (např. v dětství, dospívání) a mohou být uložené někdo v podvědomí. Pro zdraví vaší psychiky je dobré je zpracovat a uvolnit, nejlépe s pomocí odborníků či odborně vedených seminářů.
  • Obnovte svou odolnost vůči stresu Chronický stres nám škodí a zvyšuje riziko vzniku psychických obtíží, jako je úzkost či deprese. Je potřeba se naučit se stresem zdravě pracovat, aby nás neovládal (Jak se zbavit stresu: Co skutečně pomáhá).

Na Jíme Jinak vás naučíme, jak své tělo stravovat, aby bylo dobře vyživené a odolnější jak fyzicky, tak psychicky. Inspirujte se na našem webu v článcích, receptech, v průvodci Jak začít, nebo v rámci pravidelných vedených kurzů s naší podporou. Důležitou součástí jsou i témata, která se týkají seberozvoje. V Klubu Jíme Jinak si můžete poslechnout rozhovor s odborníky na lidskou duši Jak se zbavit strachů všeho druhu. Každý jednotlivý krok a pozitivní změna vás povede směrem k rovnováze.

PS: Přemýšlíš jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlej 😊 Pojď něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskoč do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Mojí vášní je celostní pohled na zdraví lidského těla a duše. Miluji svoji rodinu, ráda skládám myšlenky psaným slovem, hřeje mě pocit, že mohu u ostatních zažehnout plamínek péče o jejich zdraví.

Buďte první, kdo poděkuje za tento článek.

Buďte první, kdo napíše komentář

Vyzkoušejte také

Léčba úzkosti: Jak se jí zbavit rychle a účinně?

Svazuje vás často pocit úzkosti, který vám brání prožívat radost? Stále se vám honí v hlavě obavy a špatně spíte? Pojďme se podívat na to, co vám vaše tělo...

Máte průjem nebo jiné střevní potíže ze stresu? Zbavíme vás jich

Stresový průjem je poměrně častým problémem, při kterém tělo reaguje na zvýšené emocionální napětí a psychickou zátěž. Může se to stát jednorázově, pokud j...

Příznaky a následky dlouhodobého stresu a jak se jej zbavit

Stres se stal nedílnou součástí našich životů. Článek nabízí pohled na příčiny, projevy a následky dlouhodobého stresu, a přináší tipy a techniky, jak s ní...

Psychika při menstruaci: PMS trápí více žen, než si myslíte

Některé ženy, a není jich málo, se před mensturací necítí dobře – mají různé bolesti a jsou rozhozené po psychické stránce. Je potřeba říct, že PMS n...

Jak se zbavit stresu: Co skutečně pomáhá

V našem článku zaměřeném na téma zvládání stresu se dozvíte, jaké účinné metody vám ho pomohou lépe vyvažovat a udržet tělo i mysl v rovnováze.

Jaké druhy stresu existují

Stres můžeme vnímat pozitivně i negativně, může být daný podněty z vnějšího světa, stejně tak si ho můžeme vytvářet i sami svými myšlenkami. Jaké typy stre...