Dlouhodobá bolest žaludku
Dlouhodobé bolesti žaludku mohou naznačovat:
- přítomný zánět
- nesnášenlivost určité potraviny, např. alergie na mléčnou bílkovinu, lepek, HIT
- celkovou slabost nebo poruchu trávení
- silný vliv stresu a emočního vypětí
- přítomnost onemocnění, jako je reflux, vředová choroba žaludku či chronický zánět žaludku
- nežádoucí vliv léků či dlouhodobé medikace, která dráždí žaludeční stěnu – nesteroidní antirevmatika, kortikosteroidy, ATB, inhibitory protonové pumpy atd.
- nadměrnou zátěž alkoholem, kouřením, kávou (zvlášť nalačno)
Pokud problémy se žaludkem přetrvávají, je důležité je nepodceňovat. Zdraví našeho trávicího systému je úzce spojeno s celkovým zdravím, a proto bychom se neměli spokojit s tím, že „to nějak přejde“. Naopak je potřeba najít příčinu problémů a řešit ji co nejdříve, než se stanou chronickými a projeví se to na dalších úrovních, nejen fyzických, ale i psychických a emocionálních.

Naskoč do kurzu zdarma. Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví!
Chci začít

Jak řešit dlouhodobé bolesti žaludku
Pokud se bolesti objevují občas, po konkrétním jídle, nebo ve stresu, a jsou celkově mírné, nejspíš bude stačit pár úprav ve vašem životním stylu a brzy pocítíte úlevu.
Co můžete sami udělat pro zlepšení činnosti žaludku a trávicí soustavy?
- Podpořte zdraví žaludku jídelníčkem, který ho nebude zatěžovat a naopak zlepší celkové trávení. Vynechte příliš tučné, mastné, pikantní, smažené, ale i horké jídlo, omezte jednoduchý cukr, bílou mouku. Naopak navyšujte zeleninu, učte se vařit z celozrnných obilnin a luštěnin, doplňujte zdravými tuky. Taková jídla jsou nejen výživná, léčivá, ale i velmi chutná. Inspiraci hledejte v našem bohatém receptáři.
- Zaměřte se i na to, jak se stravujete – zaveďte větší pravidelnost, jezte v klidu, ne ve spěchu a každé sousto dobře rozžvýkejte, aby žaludek neměl práci navíc s trávením.
- Uvědomte si, zda se potíže neobjevují či nezesilují v psychicky zátěžových situacích. Hledejte cesty, jak ve vašem životě zmírnit stres a jak ho lépe zvládat.
- Žaludku udělají dobře bylinky jako je například heřmánek, meduňka či fenykl.
V článku Co jíst na bolavý žaludek vám poradíme, co prospěje žaludku a co dělat, aby se vám co nejdříve ulevilo. Obecný návod na to, jak upravit jídelníček, aby to dělalo dobře vašemu trávení, najdete v našem oblíbeném průvodci Jak začít, je pro vás zdarma.
Jestliže jsou vaše potíže intenzivní či trvalé, přidává se nevolnost, pocit na zvracení až zvracení, průjem či další trávicí potíže, musíte si brát často léky proti bolesti, je na místě potíže zkonzultovat s lékařem. V tomto případě je přínosný přístup celostního odborníka, který by se zaměřil nejen na symptomy, ale i na celkový stav vašeho zdraví.
Příběhy na Jíme Jinak
Mezi řadami našich čtenářů je mnoho z těch, které trápily dlouhodobé bolesti žaludku a špatné trávení a změnou stravy a životního stylu se jim podařilo se potíží zbavit. Pojďte se s námi začíst do jejich příběhu, inspirovat se jejich cestou a začít dělat první krůčky k nápravě vašeho zažívání, pohody a celkového zdraví.
PS: Přemýšlíš jak zlepšit postavu a své zdraví?
Nepřemýšlej 😊 Pojď něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskoč do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !
Buďte první, kdo napíše komentář