Jeřáb ptačí – účinky
Mnoho lidí zná léčebné účinky jeřábu ptačího v podobě jeho plodů, ovšem méně známé je, že cenné využití skýtají i jeho květy. Zvlášť pro ženy mohou být přínosné a to díky jemnému působení na hormonální a nervový systém. Proč by měly květy jeřábu patřit do vaší bylinkové lékárničky?
- Harmonizují ženský hormonální systém díky obsahu fytoestrogenů (látky podobné estrogenu). Pomáhají tak při všech ženských potížích, které souvisí s hormonální nerovnováhou, jako jsou potíže v klimakteriu, s menstruačním cyklem, bolestivá menstruace, myomy v děloze, problémy se štítnou žlázou či neplodnost.
- Zlepšují psychickou pohodu – Pomáhají při psychickém napětí, podrážděnosti, únavě až vyčerpání a zmírňují působení stresu.
- Mají detoxikační a močopudné účinky – Napomáhají činnosti jater a ledvin, zlepšují odvod nadbytečných tekutin.
Jak květy nejlépe využít?
Pro podporu ženského zdraví se hodí tinktura, čaj, skvělý je i rituál bylinkové koupele. Pojďme si jednotlivé metody rozebrat a podívat se, jak je aplikovat, aby přispívaly k vyladění hormonální a psychické pohody.
Tinktura z květů jeřábu
Příprava:
Nasbírejte květy jeřábu, ideálně dopoledne, kdy jsou v plném rozkvětu. Naplňte je do zavařovací skleničky asi do 3/4 a zalijte její obsah roztokem 60% lihu a převařené vychladlé vody (poměr 1:1). Sklenici dobře uzavřete a uložte na tmavé místo. Každý den jemně protřepejte. Po třech týdnech přefiltrujte a přelijte do tmavé lahvičky s kapátkem.
Užití:
Užívejte 2-3x denně cca 20 kapek. Pokud vám vadí obsažený alkohol, nakapejte je nejprve do horké vody a nechte chvíli odstát, aby se alespoň částečně odpařil. Doporučená délka užívání je zhruba 2 měsíce.
Pokud si nechcete tinkturu vyrábět doma, poohlédněte se po českém trhu, ideálně po kvalitě bio.
Čaj z květů jeřábu
Příprava a užití:
Uvařte si čaj z čerstvých, nebo sušených květů jeřábu. Zalijte cca 1-2 čajové lžičky čerstvých či 1 lžičku sušených květů 250 ml vroucí vody, nechte louhovat přikryté 10 minut. Nápoj popíjejte 1-2x denně, ideálně čerstvě připravený. Kůru užívejte přibližně 2-3 týdny.
Chuť jeřábového květu je specifická, lehce nahořklá. Pro jemnější chuť možno kombinovat s květy lípy, mateřídoušky či meduňkou.
Bylinná sedací koupel
Příprava:
Na přípravu sedací koupele budete potřebovat zhruba hrst květů jeřábu, heřmánku a měsíčku na litr vody. Bylinky zalijte horkou vodou, přiklopte pokličkou a nechte 15 minut louhovat, aby se uvolnily jejich účinné látky. Poté nálev sceďte a nalijte do lavorku vhodného k sedací koupeli. Než si do koupele sednete, vždy zkontrolujte teplotu, měla by být příjemně teplá, nikoli horká. Užijte si koupel po dobu 15-20 minut a poté zůstaňte v klidu a teple.
Koupel s obsahem květů jeřábu pomáhá při menstruačních bolestech, uvolňuje od křečí a zmírňuje gynekologické výtoky. Kromě toho přináší napojení na svou ženskost a psychické uvolnění.
Jakou metodu vyzkoušíte vy?
PS: Cítíš se v plavkách sebevědomě?
Pokud letos nechceš schovávat zadek pod ručník, pojď na to s námi jinak.
Chci lepší postavu!
Buďte první, kdo napíše komentář