Domů > Magazín > Zdraví

Těžké nohy v létě? 5 tipů, jak jim vrátit lehkost

Proč nohy v létě otékají? Zjistěte, jak horko a gravitace ovlivňují cévy a lymfatický oběh a jak přirozeně řešit otoky nohou.

Proč nohy v létě otékají

Vlivem horka dochází k přirozenému rozšiřování cév. Tělo tak zajišťuje, aby se více krve dostalo k povrchu, odkud se může nadbytečné teplo lépe odvést ven. Vlivem rozšíření cév se ale snižuje napětí cévní stěny, zpomaluje se tok krve, která se snáze městná a to zvlášť v oblasti nohou vlivem gravitace. V tomto prostředí pak vzrůstá riziko vzniku otoku – cévy jsou propustnější a část tekutiny z nich proniká do okolních tkání, odkud se pak obtížněji vrací zpět.

Kromě toho zde působí i vliv zpomaleného lymfatického oběhu. Lymfa, která odvádí z tkání přebytečnou tekutinu, odpadní látky i zánětlivé produkty, v horku proudí pomaleji a to zvlášť, pokud chybí dostatek pohybu. Při její stagnaci se tekutina hromadí a přispívá ke vzniku otoků. 

🌞 TIP: Sada na letní hubnutí - stáhni si hned teď ZDARMA.

Někdy jde o přechodnou reakci těla na zátěž, jindy může být otok signálem hlubší nerovnováhy. Svou roli hrají vrozené dispozice, hormonální vlivy, celkový stav vnitřních orgánů i užívané léky. Otoky nohou se mohou objevit v důsledku oslabení srdce, ledvin či jater. Pohledem východní medicíny se často podílí nerovnováha sleziny. Pokud některá z těchto oblastí nefunguje dostatečně, tělo ztrácí schopnost regulovat tělesné tekutiny, dochází k jejich hromadění a vzniku tzv. vnitřní vlhkosti, která se v létě často kombinuje s horkem. Výsledkem pak mohou být otoky, nejčastěji v oblasti dolních končetin.

Ke vzniku otoků nohou jsou náchylnější lidé trpící diabetem 2. typu, s nadváhou, v těhotenství a lidé, co mají dlouhodobě omezený pohyb z různých důvodů. 

Větší pravděpodobnost vzniku otoku podporuje dlouhé sezení, stání, nedostatek pohybu, ale i těsné oblečení či obuv

Zpozorněte, pokud se objeví jednostranný otok, který nesouvisí s předchozím úrazem, operací či tetováním v oblasti dolních končetin a to i hluboko v minulosti. Možnými příčinami tohoto stavu může být hluboká žilní trombóza, zánět žil, jednostranná porucha lymfatického odtoku, např. v důsledku vnitřního útlaku.

5 tipů, jak ulevit těžkým nohám

Dejte nohy nahoru

Pokud máte během dne možnost, lehněte si a opřete si na 10-15 minut nohy o zeď. Proveďte to alespoň jednou denně, například po příchodu domů. Tato pozice podpoří žilní a lymfatický návrat.

Zajděte si na lymfodrenáž či jemnou masáž

Přístrojová či manuální lymfodrenáž je skvělou technikou, pokud jsou nohy oteklé vlivem zpomaleného lymfatického oběhu. Vlivem úrazu, zákroku, ale i např. tetování v oblasti kotníku může dojít k narušení jemných lymfatických cév a tělo si pak s odváděním tekutin hůře poradí. Pro správný efekt je potřeba docházet pravidelně, udělat si kůru, např. v rozsahu 6-10 návštěv. Vhodnost této terapie vždy konzultujte s lékařem či zkušeným lymfoterapeutem. 

Přizvěte na pomoc přírodu

Přírodní obklad si můžete připravit např. z odvaru z přesličky či máty, ale i smícháním kvalitního jablečného octa a vody v poměru 1:1. Nechte působit přibližně 10-20 minut.

Z bylinek, které podporují odvádění nadbytečné tekutiny z těla, jsou vhodné např. březové listy, pampeliškové listy, maliník či borůvka. Při výraznějších otocích, lymfedému nebo chronické žilní nedostatečnosti se velmi osvědčuje komonice lékařská.

Podpůrně můžete také použít přírodní krém s výtažkem z kaštanu, ideálně aplikovaný jemně směrem od chodidel k srdci.

Tip: Udělejte si rituál, při kterém si aplikujte obklad na nohy a zároveň popíjejte bylinkový čaj.

Podpořte práci cév pohybem, ale nohy nepřetěžujte

Cévy pro optimální funkci potřebují přiměřený a pravidelný pohyb. Jejich činnost významně podporuje tzv. svalová pumpa, tedy rytmické stahování a uvolňování svalů, které pomáhá krví i lymfě proudit zpět směrem k srdci.

Prakticky jde o to nesetrvávat dlouho v nehybné pozici, ať už vsedě či vestoje. I malý pohyb nebo změna pozice provedená zhruba každou půl až hodinu pomůže svalovou pompu aktivovat a podpořit tok krve a lymfy. Takovým pohybem může být rytmické zvedání pat od země, kroužení kotníky, přešlapování na místě či pár kroků.

Snažte se chodit denně pěšky, ale zároveň neunavujte nohy nadměrnou fyzickou zátěží, zvlášť pokud máte sklon k tvorbě otoků. Na delší chůzi může být vhodné použití kompresních punčoch, které vyvíjí jemný tlak na cévy. 

Posilujte svoje trávení a pečujte o zdraví vnitřních orgánů

Na místě je pečovat o zdraví orgánů, které souvisí s hospodařením s tělesnými tekutinami, trávením a kvalitou cévního řečiště. Péče o ledviny, slezinu, játra i srdce může mít zásadní vliv na to, jak dobře tělo zvládá horko, vlhkost i zátěž a jak snadno odvádí přebytečné tekutiny.

  • Posilujte slezinuPomůžete jí teplými, výživnými a snadno stravitelnými jídly složenými převážně z celozrnných obilnin, zeleniny a luštěnin, pravidelností a omezením vlhkosti, která se tvoří často ze stravy (např. nadmíra jednoduchého cukru, mléčných výrobků či syrové stravy). Slezina také miluje pravidelnost v jídle. 
  • Pečujte o srdce a kvalitu cév – Srdce má rádo vnitřní klid, tichou radost a když žijeme v souladu se sebou. Stravu preferuje lehkou, bez přílišného množství tuku, soli a cukru. (Krevní oběh – 4 tipy, jak ho posílit)
  • Věnujte péči ledvinám – Nepřetěžujte ledviny nadměrným množstvím bílkovin ani přemírou tekutin. Nesvědčí jim ani nadměrné ochlazování, např. častou konzumací studených pokrmů a nápojů, nebo i odhalování beder, zvlášť v chladnu. V horku se ochlazujte jemnými způsoby.
  • Podporujte játra – Játrům prospěje netučná strava bohatá na zelenou listovou zeleninu, jemně kyselá chuť (jablečný ocet, umeocet, kvašená zelenina) a obilniny, jako je ječmen, žito či celozrnná rýže. Škodí jim nadměrné prožívání emoce vzteku a chronický stres, naopak uvítají vnitřní klid, mír a schopnost si laskavě hlídat své hranice.

Posilujte trávení a zdraví vnitřních orgánů společně s námi. V úvodním průvodci Jak začít se dozvíte, jak krok za krokem začít měnit svůj jídelníček tak, aby začal podporovat celkové zdraví. Nebo se připojte k pravidelně probíhajícím programům, např. pro léto laděný Hubneme do plavek, kde vás změnou provedeme. Malé změny mohou přinést velkou úlevu nejen nohám, ale celému tělu i duši.

 

PS: Chceš zdravě shodit na léto?

Pojď na to s námi jinak. Bez deficitu, dřiny a chemie.
Chci lepší postavu!

Mojí vášní je celostní pohled na zdraví lidského těla a duše. Miluji svoji rodinu, ráda skládám myšlenky psaným slovem, hřeje mě pocit, že mohu u ostatních zažehnout plamínek péče o jejich zdraví.

9 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Jana Altea
Včera v 13:16

Ahoj Peťulko, díky moc za další podnětný a čtivý článek❤️Toto je přesně můj problém a všimla jsem si v zimě, když se mi dostal sníh do bot , že kůže normálně zčervenala, ale v místě nad kotníky cca 5-6cm nahoru zbělela a štípala a to místo je takové tuhé, vypadá to že tam je asi horší prokrvení, občas i teď si na to sáhnu a mám to tužší. Asi i ta lymfa se mi tam hromadí, vzadu už až nahoru mám křečáky….

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

Jak podpořit své zdraví v červenci

Jak má vypadat vzorový jídelníček v červenci? Jakou část našeho těla se vyplatí hýčkat právě nyní, proč bychom to měli dělat a jak na to?

Úzkost a vše o ní: Co dokáže napáchat ve vašem těle?

Každý z nás někdy zažije pocit úzkosti. Úzkost je zcela přirozená reakce na stresové podněty. Problém nastává, pokud se spouští příliš často, neadekvátně s...

Léčba úzkosti: Jak se jí zbavit rychle a účinně?

Svazuje vás často pocit úzkosti, který vám brání prožívat radost? Stále se vám honí v hlavě obavy a špatně spíte? Pojďme se podívat na to, co vám vaše tělo...

Noční pocení a nespavost: Víme, co vás trápí

Zpotit se při fyzickém výkonu, v horku, nebo se snažit vypotit při nachlazení je normální a přirozené. Samovolné pocení během noci, navíc doprovázené nespa...

Hloh obecný – spojenec vašeho srdce

Hloh obecný, keř či nízký strom obsypaný zářivě bílými květy, patří k nepřehlédnutelným krásám jara. V květu ho potkáte od května do června, kdy láká nejen...

Toužíte po opravdu kvalitním spánku? Tipy, jak si jej navodit

Tak moc se chcete dobře vyspat, odpočinout si a mít ráno dostatek energie! Někdy nám v tom tělo a mysl brání, nedokážeme se uvolnit do klidu a spánek přivo...