Domů > Magazín > Zdraví

14 překvapivých faktů, které o svém zažívání možná nevíte

Většina z nás toho o své trávicí soustavě moc neví. Přitom trávicí soustava pro nás dělá mnohem víc, než jen že vylučuje snědenou potravu. Které mimochodem v průměru sníme každý z nás zhruba 780 kg za rok. 

Žaludek se dokáže roztáhnout až 4x

  • Objem žaludku je 1 – 1,5 l, ale dokáže se roztáhnou až na objem 4 l.
  • Od narození se žaludek velmi rychle zvětšuje. Dítě ve věku 6 let už má objem žaludku 1 l.
  • Za den vyprodukuje zhruba 3 – 4 l žaludečních šťáv (štěpí bílkoviny, chrání před infekcemi a viry, dezinfikuje).
  • Špatnými stravovacími návyky (dále také kávou, alkoholem, kouřením) se zvyšuje produkce žaludečních šťáv a vzniká překyselení.
  • Do trávicího ústrojí se denně dostává až 7,5 l tekutin. Většinou se jedná o sliny, žaludeční, střevní a pankreatické šťávy a žluč, nejmenší procento tvoří námi přijaté tekutiny.

Střevo velké jako tenisový kurt

  • Délka našeho střeva je zhruba 7 metrů. Z toho tenké střevo má 3-5 metrů a tlusté střevo 1,5 metru.
  • Vstřebávací plocha střeva tvoří asi 300 m2 (tenisové hřiště pro čtyřhru má 260 m2). To proto, aby tělo dokázalo vstřebat z potravy co nejvíce živin do krevního oběhu.
  • V tenkém střevě je žaludkem natrávená potrava štěpena mnoha enzymy slinivky břišní, potom je smísena se žlučí a vstřebávána sliznicí tenkého střeva. Ta obsahuje nespočet klků a mikroklků.
  • Tlusté střevo plní funkci “zásobníku” střevního obsahu. Dochází v něm k zahušťování, absorpci vody (z 1500 ml tráveniny po vstřebání vody zbude cca 150 ml), přítomné bakterie využívají nevstřebané živiny (např. vlákninu) a odpad se vylučuje z těla.
  • Potrava tenkým střevem prochází 7-9 hodin a tlustým až 30 hodin.

Stolici ovlivňuje zkonzumovaná strava

  • Stolice průměrného Evropana váží zhruba 100-200 g versus stolice černocha v Africe váží až půl kila! Její váhu ovlivňuje množství zkonzumované vlákniny.
  • Hlavní podíl stolice je voda (75 %), zbytky potravy a odloučené buňky ze střevní sliznice (17 %) a střevní bakterie (8 %).
  • 1 g stolice obsahuje až 1000 buněk bakterií. Denně tedy vyloučíme zhruba více než 10 bilionů dobrých i špatných buněk bakterií.
  • Barvu stolice ovlivňuje také strava. Například po červené řepě je stolice červená, po listové zelenině, chlorelle, spirulině je stolice zelená, po mrkvi, dýni, mangu může být stolice žlutá aj.

PS: Přemýšlíš jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlej 😊 Pojď něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskoč do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Zdravé recepty, zdravé vaření a životní styl. Tisíce receptů zdarma. Co víme, sdílíme! :-)

8 lidí už poděkovalo za článek.

Buďte první, kdo napíše komentář

Vyzkoušejte také

Krémové rizoto s fazolemi

Rychlý a jednoduchý recept z mála ingrediencí, který doufám bude chutnat i vám. Krémové rizoto s fazolemi a hlívou, skvělá kombinace chutí a zdravých ingre...

Vrstvený koláč bez lepku

Máte rádi rychlé a jednoduché dezerty z pár surovin? Pak zkuste tento vrstvený koláč. Věřím, že budete příjemně překvapeni.

Tak trochu jiný bezlepkový dortík

Ač tento dortík může vypadat na pohled složitě, věřte, že příprava je jednoduchá. Tento bezlepkový dezert můžete ozdobit dle fantazie.

Plněná roláda s pestem a tofu

Věrná alternativa klasických plněných masových rolád ve veganské variantě. Doporučujeme podávat s “bramborovou” kaší :-)

Co můžeme ještě vysévat na záhonky?

Už je to tady, doba, kdy už můžeme vysévat různé druhy zeleniny přímo na záhon. My už naseto máme, a co vy? Už jste si nakoupili semínka? Udělali si osevní...

Jarní rýže

Svěží jarní jídlo, které hraje barvami. Jednoduché a přitom tak lahodné! Vyzkoušejte a dejte vědět, jak vám chutnalo.