Domů > Nepřehlédněte

3 tipy, jak docílit pestrosti ve stravě

Plánujte

  • Co funguje mě? Mám napsaný seznam obilovin, luštěnin, oříšků a semínek a zeleniny. Mám ho na lednici a každý den si dělám čárky, co jsem použila za obilí, luštěninu, ořechy a semínka a zeleninu, abych viděla, co jsem třeba už dlouho nejedla nebo naopak co používám opravdu moc (a měla bych trošku omezit nebo nahradit něčím jiným).
  • Pomáhá to nejenom pestrosti, ale také kreativitě – vymýšlím s danými surovinami nové recepty a hledám nová jídla, která jsem ještě nezkoušela.

Střídejte!

  • Střídejte nejenom různé druhy surovin, ale také způsobů přípravy, krájení, konzistence a barvy.
  • Neustrňte pouze třeba u dušení nebo rizot, dělejte knedlíky (z různých druhů obilí a mouky), palačinky (jednou z mouky, jednou z celých zrn), placky, kaše, omáčky (střídejte druhy omáček i zeleniny), upečte zeleninu v troubě, udělejte nishime, občas si udělejte smaženou tempuru, jindy rýži orestujte na oleji a až poté přidejte vodu a vařte atp.
  • Střídejte varianty, barvy a druhy jedné zeleniny. Jednou si kupte batát (nebo mrkev) oranžový, jindy fialový. Věděli jste, že i květáky mají různé barvy? Jednou si dejte třeba na talíř salát lollo, jindy hlávkový a pak ledový atp.
  • Zařaďte rozmanité způsoby úpravy zeleniny, obilí i luštěnin.
  • Střídejte i množství vody v obilovinách (jednou sušší a sypká obilovina, jednou kaše) a třeba i různé tekutiny (obiloviny vařené v mléce, vývaru, do kaší např. mošt).

Zkoušejte nové a inspirujte se

  • Nebojte se zkoušet nové potraviny, výrobky, různé značky a recepty od jiných kuchařů. Jen tak docílíte pestrosti a vyváženého poměru živin.
  • Extrémy a ustrnutí v jedné oblasti škodí.
  • Využívejte pro inspiraci různých webů s recepty, kuchařek nebo naší facebookové skupiny, kam lidé sdílí, co dnes zdravého jedli.

PS: Cítíš se v plavkách sebevědomě?

Pokud letos nechceš schovávat zadek pod ručník, pojď na to s námi jinak.
Chci lepší postavu!

Zdravé recepty, zdravé vaření a životní styl. Tisíce receptů zdarma. Co víme, sdílíme! :-)

8 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Ahoj,chtěla bych se podívat do skupiny na FB,ale od minulého týdne čekám na schválení :(

Ukázat další komentáře
Schovat štítky

Vyzkoušejte také

Bylinkové artyčoky s rýží

Jaro je správné období pro artyčoky. Zde máte malý nápad, jak je chutně a jednoduše připravit.

Daikon Sakurajima

Znáte daikon? Určitě ano. Je to kořenová zelenina, která vypadá jako velká bílá mrkev, jejíž chuť připomíná ředkvičku a křen. Nyní si představte ještě větš...
82

Sezónní jídelníček: Co jíst v květnu?

Chcete se stravovat zdravě a kvalitně, tak aby to přineslo benefity nejen vašemu tělu, ale i přírodě? Pak začněte vařit ze sezónních potravin. Seženete je ...
64
4

Díky salátům o 11 let mladší mozek

Počet lidí v Česku trpících demencí pořád roste. Do roku 2050 by to mohlo být až 380 tisíc lidí. Prevencí může být listová zelenina. Studie potvrzují, že d...

Zahrada v květnu

Květen je nejdůležitější měsíc pro vysazování rostlinek z předpěstované sadby, kterým by vadily nízké teploty, případně mrazíky.

Tofu v papíru

Smažené balíčky s náplní z tofu a zeleniny v rýžovém papíru. Jednoduché a hodně” žravé” jídlo, pokud máte rádi asijskou kuchyni.

I my se vás musíme zeptat na cookies

Naše stránky používají k ukládání drobných údajů cookies. Váš souhlas s jejich použitím nám pomáhá tvořit lepší obsah, přehlednější stránky a více vám porozumět. Nesouhlas může způsobit, že stránky nepoběží správně a nebudete z nich mít takovou radost :-)

Funkční nastavení potřebujeme (vždy aktivní)

Díky nim stránky správně fungují a vy z nich máte radost.

Statistiky pro lepší obsah

Protože souhrnně víme, kolik lidí k nám chodí, co u nás čtou a kde máme stránky vylepšit.

Marketing a Videa

Snažíme se vám nabízet upoutávky na programy a témata, které vás zajímají. Bez zaškrtnutí budeme věštit z křišťálové koule :-) Pokud nesouhlasíte, nemohou se zobrazit ani video přehrávače.