Příčiny průjmu a zvracení
Průjem a zvracení jsou obranné mechanismy těla, které se tímto způsobem snaží zbavit škodlivých látek či toxinů. Mohou nastat krátkodobě, jednorázově a tělo se s tím rychle vyrovná, někdy mohou signalizovat závažný problém. Doprovází je často bolest břicha, nadýmání či říhání. Z jakých důvodů se mohou objevit?
- Infekce – Pokud zkonzumujeme jídlo či pití kontaminované bakteriemi (např. Salmonella, Listeria, Campylobacter) nebo viry (adenoviry, rotaviry), případně parazitární infekce. Může k ní dojít přes kontakt s nakaženým člověkem nebo kapénkovým přenosem.
- Dietní chyba – Pokud sníme či vypijeme něco zkaženého. Může k tomu dojít, když sníme nadměrné množství tučného a těžkého jídla, nebo nevhodných kombinací jídel, které navíc zapijeme alkoholem.
- Potravinová alergie či intolerance – Akutní trávicí potíže může vyvolat i nesnášenlivost potravin (lepek, kravská bílkovina, ale i jiné alergeny), případně HIT.
- Závažné stavy vyžadující lékařskou pomoc – těžká otrava, akutní pankreatitida, akutní zánět slepého střeva, meningitida (horečka, bolesti hlavy a ztuhlost šíje), divertikulitida.
- Psychické vlivy – Velké emoční vypětí, nadměrný stres, úzkost.
- Vedlejší účinek léků
Pokud potíže déle přetrvávají, přidává se horečka, zintenzivňují se bolesti břicha, objevuje se krev ve stolice či zvratcích, neváhejte vyhledat lékařskou pomoc.

Naskoč do kurzu zdarma. Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví!
Chci začít

První pomoc
Jakmile se objeví průjem a zvracení z běžných příčin, je důležité dopřát si klid, odpočinek. Nenuťte se do jídla, ale hlídejte si příjem tekutin. Uvařte si, nebo si lépe nechte uvařit nápoj ze škrobu kuzu – do kastrůlku nalijte 2 dcl vody a k ní vlijte ve 2 lžících studené vody rozmíchanou lžíci kuzu škrobu, přidáte trošku umepasty (či kousek umeboši) a pár kapek shoyu, povaříte na mírném plameni a mícháte do zhoustnutí. Konzumujte vychlazené po lžičkách. Tento léčebný krém pomůže uklidnit zvracení i průjem a zároveň působí jako přírodní antibiotikum.
Co jíst po zvracení a průjmu, jakmile se vrátí chuť k jídlu? Čtěte v článku Zvracení – jak ho zastavit, co pomáhá a jakou nastavit dietu.
Co když mám dlouhodobé potíže?
Pokud se u vás objevuje průjem a případně zvracení opakovaně, bude potřeba zjistit příčinu. Kontaktujte lékaře, ideálně celostního, aby se vyloučilo závažné onemocnění a začněte pracovat na posílení vašeho trávení. Potíže mohou souviset s nevhodnou skladbou jídelníčku, ale i přílišným stresem a tlakem na sebe. Pokuste se zjistit, zda se obtíže neváží na určité potraviny či situace.
Zaměřte se na kvalitní stravu. Ta pomůže nejen zlepšit prostředí v trávicím traktu a podpořit ho, ale rovněž zvýší odolnost vůči působení stresu (Stravou proti stresu). Pozvolna navyšujte vlákninu v jídelníčku – primárně by měl obsahovat zeleninu, celozrnné obilniny, luštěniny, kvalitní tuky. Konkrétní tipy, jak si poskládat jídelníček, najdete v článku Pyramida zdravého stravování a v online průvodci Jak začít, který je pro vás zdarma. Pokud mají vaše zažívací potíže souvislost s psychikou, pracujte na tom, abyste omezili stres (Jak se zbavit stresu – co skutečně pomáhá).
Příběhy čtenářů, kterým pomohla změna stravy
Mnoho našich čtenářů trpělo na velké zažívací potíže. Začali se stravovat v souladu s našimi principy a postupně se jim začalo uzdravovat trávení. Pojďte se inspirovat jejich příběhy.
PS: Přemýšlíš jak zlepšit postavu a své zdraví?
Nepřemýšlej 😊 Pojď něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskoč do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !
Buďte první, kdo napíše komentář